ČFA: Zastavení podpory solárním elektrárnám nemusí být jejich konec
Praha – Zastavení podpory pro nové solární elektrárny nemusí znamenat, že v Česku tato zařízení přestanou vznikat. Nebudou však určeny především pro prodej elektřiny, ale pro úsporu nákladů. Zároveň nebudou představovat další zátěž pro ekonomiku, řekl dnes novinářům tajemník České fotovoltaické asociace (ČFA) Tomáš Baroch. Zastavení podpory pro solární elektrárny uvedené do provozu po 31. prosinci 2013 navrhuje zákon, který budou v pátek schvalovat poslanci ve třetím čtení.
Jediným ekonomickým efektem provozu fotovoltaických elektráren bude od roku 2014 úspora nákladů na elektřinu, řekl Baroch. Při splnění určitých podmínek bude v roce 2014 možné, aby tyto fotovoltaické instalace byly konkurenceschopné a měly návratnost kolem deseti let i bez státní podpory, doplnil. Podle něj se to týká hlavně větších instalací na střechách průmyslových podniků.
U solárních panelů umístěných na střechách rodinných domů by podle něj návratnost byla delší. Fotovoltaické panely mají životnost kolem 30 let, podotkl ale Baroch. Podle něj by se tak i v případě rodinných domů vrátila investice zhruba v polovině životnosti panelu.
Baroch ale kritizoval, že majitelé solárních panelů musí mít licenci pro výrobu elektřiny. V situaci, kdy solární elektrárna slouží jen k úspoře elektřiny, a ne k jejímu prodeji, to je podle něj nadbytečné. Chceme odstranit zátěž v podobě podnikatelské licence pro nové fotovoltaické elektrárny, které už nebudou podporované, řekl Baroch.
ČFA dnes také kritizovala návrh prodloužení solárního odvodu pro elektrárny uvedené do provozu v roce 2010. Na výnosy těchto elektráren byla uvalená 26procentní daň, která měla skončit letos. V návrhu zákona, o kterém budou poslanci v pátek hlasovat, se ale počítá s jejím prodloužením na neurčito, ovšem při snížené sazbě deset procent.
Zákon, který mění pravidla podpory pro obnovitelné zdroje, navrhlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce tak zastavit zvyšování nákladů na elektřinu, které podle zástupců průmyslu ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských firem. V letošním roce jde na podporu obnovitelných zdrojů 44,4 miliardy korun, z toho zhruba polovina na solární elektrárny. Na celkové výši podpory se podílí státní rozpočet částkou 11?7 miliardy korun, zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny.
ČFA zastupuje převážně majitele malých střešních solárních instalací. Má 485 členů s elektrárnami o celkovém instalovaném výkonu 58 megawattů. Celkový instalovaný výkon všech elektráren v Česku je zhruba 2100 megawattů.
Datum: 30.7.2014 | Rubrika: Solarninovinky.cz
Zdroj: Solarninovinky.cz